top of page

GÜLÜŞ TASARIMI

Her gülüşün bir hikayesi vardır.

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı nedir:? Diş hekimliği, estetik ve sanatı birlikte uygulayarak, yüze özel ve ideal bir gülüşü sağlayabilmektedir. Dişlerimiz, bir birleri ve onları çevreleyen yumuşak dokular ile uyumlu olarak dizilmiştir. Sağlıklı, estetik ve güzel bir gülüşün temel elamanları dişlerimizdir dolayısıyla diş şekilleri ve anatomik özellikleri hakkında kapsamlı olarak bilgi sahibi olmak tüm tedavilerin temelini oluşturur.

Gülüş tasarımının nasıl olması gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilmek için, yüz hatlarının, iç ve dış kenarları incelenmelidir.

Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile diş etleri estetik gülüş tasarımını belirleyen faktörlerdir.

Kısaca Gülüş Tasarımı: Bireyin aynaya baktığında veya güldüğünde kendini nasıl görmek istediği ile diş hekiminin, becerisini tecrübesini, ve estetik sanatını uygulayarak bireye özel ideal gülüşü tasarlaması ve yaratmasıdır.

UNUTMAYIN: HER GÜŞÜLÜŞÜN BİR HİKAYESİ VARDIR

GÜLÜŞ TASARIMI YAPILMADAN GÖRMENİZ MÜMKÜN:

MOCK-UP ÇALIŞMASI: Tasarım aşamasında, sonucun nasıl olacağını hastanın görmesini sağlayan yöntemdir.

Alınan ölçülerle hazırlanan alçı üzerinde oluşturulan mumdan dişler hastanın ağzına takılarak planlanan tasarımın nasıl olacağı görülür. Bu çalışma dişler üzerinde gereken değişiklikler yapılabilmesine olanak sağlar.

FOTOĞRAFLA DİJİTAL TASARIM:

Klinikte hastanın fotoğrafı çekilir ve dişler fotoğraf üzerinden şekillenir. Yapılan modellemede dişlerde istenen tüm değişiklikler yapılarak tasarıma hazır hale gelmesi sağlanır.

bottom of page